diy.lv - praktiski padomi - uztaisi pats !

Rakstos

Siltumnīcas materiāls

Lietotāju novērtējums:  / 0
SliktākaisLabākais 

Siltumnīcas materiālsSiltumnīcu segumam izmanto trīs atšķirīgus materiālus – stiklu, plēvi un polikarbonātu. Vissenākais ir stikla segums. Polikarbonāts ir salīdzinoši jaunāks, mazāk pazīstams, tāpēc pagaidām retāk izmantots seguma materiāls

Siltumnīcas materiālsSiltumnīcu segumam izmanto trīs atšķirīgus materiālus – stiklu, plēvi un polikarbonātu. Vissenākais ir stikla segums. Polikarbonāts ir salīdzinoši jaunāks, mazāk pazīstams, tāpēc pagaidām retāk izmantots seguma materiāls.

Plēve

Lētākais siltumnīcu materiāls ir sintētiskā (polietilēna) plēve. Atkarībā no plēves sastāva tā var kalpot gadu divus, bet īpaši izturīgas plēves - līdz sešiem gadiem. Plēves izturīgumu nosaka tās ķīmiskais sastāvs un biezums, tās izturību paaugstina armējums.

Diemžēl bieži vien tiek nopirkta plēve ar cerību, ka tā kalpos daudzus gadus, bet tā sairst nepilnas sezonas laikā. Tas, ka plēve šķiet izturīga aptaustot, vēl negarantē, ka tā būs izturīga arī āra apstākļos. Tas tāpēc, ka nespeciālists, aplūkojot plēves gabalu, nevar noteikt, cik plēve būs izturīga pret vibrācijām, temperatūras svārstībām, saules starojumu, vēja radīto nospriegojumu un citiem plēvi ārdošiem faktoriem. Arī mazumtirdzniecības veikalu pārdevēji dažkārt nezina, kā kalpos plēve, tāpēc ieteicams izvēlēties tikai pazīstamās, pārbaudītās kompānijās ražotas, no uzticamiem izplatītājiem pirktas plēves.

Tā kā plēves siltumnīca ir lētākais siltumnīcu veids un arī izskatās kā lēta būve, tās nesošo konstrukciju veido pēc iespējas lētāku. Nav lietderīgi plēves siltumnīcai rāmi veidot no koka ne tikai tāpēc, ka koka konstrukcijām nav ilgs mūžs (āra apstākļu un arī siltumnīcas iekšējā mitruma iespaidā tās sāk trupēt), bet arī tāpēc, ka kokmateriālu cenas pēdējos gados ir ievērojami augušas, un to jau var uzskatīt pat par greznību.
Plēves siltumnīcai vislētākais rāmja veids ir plastmasas caurules, ko izliec arku formā.

Veidojot plēves siltumnīcu īpaši jādomā, lai vietās, kur plēve pieskaras rāmim, nav asas šķautnes, jo tās var bojāt plēvi. Arī tumšs karkasa materiāls, piemēram, melnas caurules var sabojāt plēves segumu, saulē sakarstot.

Plēves priekšrocības un trūkumi
+ vislētākais materiāls; viegli uzstādama; iespējams izmantot primitīvu karkasu;

­- jutīga pret mehāniskiem bojājumiem (var sadurt, sagriezt, dažreiz jumtā caurumus izknābj putni); plēves segums nav remontējams; ātri atdziest un pārkarst; vizuāli nepievilcīga; uz plēves virsmas veidojas kondensāts.

Stikls

Viscaurspīdīgākais siltumnīcu stiklojuma materiāls. Labā saules gaismas caurlaidība augiem ir īpaši svarīga agros pavasaros un vēlos rudeņos, bet karstākos mēnešos saule var pat apdedzināt augu lapas. Lai izvairītos no pārkaršanas, saulainajos mēnešos stikla siltumnīcas ēno, uzklājot ēnošanas tīklu vai kaļķojot stiklojumu.

Stikls labi vada siltumu, tāpēc siltumnīca ātri atdziest. Lai to novērstu, aukstajos mēnešos nepieciešami siltumu uzturoši papildpasākumi, piemēram, siltumizolācija ar burbuļplēvi, apkure.

Parasti siltumnīcu stiklojumu veido no 4 mm bieza stikla, kāds tiek plaši lietots Austrumeiropā, tomēr siltumnīcās var izmantot arī lētāku - plāno (3 mm) stiklu, kādu izmanto profesionāli siltumnīcu būvētāji.

Izvēloties siltumnīcu no stikla, jāapzinās, ka stikls ir trausls materiāls un var tikt saplēsts, piemēram, neuzmanīgi apejoties ar darba rīkiem, arī bērni spēlējoties var kaut ko cietu iemest stiklos, trāpīt ar bumbu. Ziemā stikla jumtu var ielauzt biezs sniega slānis. Tāpēc, ja triecienu risks ir liels, ieteicams izvēlēties polikarbonāta stiklojumu.

Stikla priekšrocības un trūkumi
+ laba gaismas caurlaidība; ilgs kalpošanas laiks; estētisks izskats; iespējams remontēt (aizvietot bojātu stiklojumu);

- trausls; vasarās augiem nepieciešams ēnojums; grūti uzstādāms; nepieciešams izturīgs siltumnīcas rāmis; viduvēja siltumizolācijas spēja.

Dažkārt, lai ietaupītu līdzekļus, stikla siltumnīcas būvē, izmantojot vecus logu rāmjus vai lietotus stiklus. Parasti šādi veidojumi izskatās vizuāli nepievilcīgi un izgatavošana prasa lielus pūliņus (jāiegulda daudz darba). Ilgstoši kalpojis stikls ir grūti griežams, tas ir trausls un plīst nevis pa stikla griezēja iezīmēto līniju, bet gan haotiski plaisā, tāpēc nav ieteicams siltumnīcas logu stiklošanai.

Taču siltumnīcas būvēšana, izmantojot lietotus logus, atmaksājas, ja ir pieejams liels daudzums vienāda izmēra logu ar nebojātu stiklojumu.

Polikarbonāts

Kaut arī polikarbonāts ir viens no dārgākajiem siltumnīcu stiklojuma veidiem, šis materiāls kļūst aizvien populārāks. Polikarbonāta popularitāti var izskaidrot ar ilgo kalpošanas laiku, labo izskatu un augstām siltumizolācijas spējām.
Siltumnīcas segumam var izmantot gan caurspīdīgu, gan tonētu polikarbonātu.

Pirmās polikarbonāta siltumnīcas pie mums sāka būvēt pirms 15 gadiem, diemžēl toreiz ne visi pārzināja ieklāšanas metodiku un dažkārt polikarbonāta loksnes tika ievietotas nepareizi.

Polikarbonāta loksnes sastāv no savstarpēji savienotām caurulītēm, kuru galus jāaiztaisa ar speciālu līmplēvi. Līmplēvi izvēlas tādu, kas var izturēt Latvijas klimata apstākļus daudzus gadus. Ja caurulīšu gali paliek vaļēji, tajās iekļūst putekļi un mitrums, kā rezultātā polikarbonāts zaudē caurspīdīgumu un iegūst dzeltenīgu vai zaļganu nokrāsu, bet vēlāk brūnu vai pat melnu. Pareizi uzklātas polikarbonāta loksnes saglabā estētisko izskatu daudzus gadus.

Polikarbonāta priekšrocības un trūkumi
+ augstas siltumizolācijas spējas; ilgmūžība; augsta triecienizturība; ierobežotās gaismas caurlaidības dēļ augi mazāk cieš no intensīva saules starojuma; estētisks izskats; vienkārši montējam;

- augsta ilgmūžība; agros pavasaros un rudeņos dažkārt nepietiekama gaismas caurlaidība; dārgs.

Der zināt: veidojot stikla vai polikarbonāta siltumnīcu, bieži vien netiek paredzēta sniega segas slodze uz jumta. Lai sniegs neizspiestu stikla rūtis, nesaliektu un nesalauztu nesošo konstrukciju, vēlams jumta slīpnes veidot stāvākas un latojumu paredzēt pietiekami izturīgu.

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

Joomla25 Appliance - Powered by TurnKey Linux